Banka İpotekli Evimi Nasıl Satılır?


Yayın tarihi : Kategoriler : Yazılarımız

Borç verme konusunda kanuni hak sahibi olan bankalar veya alacaklılar alacaklarını tahsil etmek için bazı yollar izlemektedir ve ipotekli konut bunlardan biridir. Mortgage yöntemi de bu yollardan biridir. Peki ipotek nedir? İpotek, ‘taşınmazın alacaklara karşı teminat olarak tutulması’ anlamına gelir. Diğer bir ifade ile ödenmesi beklenen borç karşılığında taşınmazlar üzerine konulan şerhtir. Borçlu edimini yerine getirmezse alacaklı taşınmazı satışa koyarak alacağı tahsil etme hakkına sahip olabilir. Bu tanımdan sonra akla gelen bir diğer soru ise ipotekli konut satışı için ne gibi yollar izlenebileceğidir.

Öncelikle bu işlemin nasıl çalıştığı hakkında en baştan bilgi vermekte fayda var. Kredi alarak ev sahibi olmayı hedefleyen alıcılar, bankalar aracılığıyla konut kredisi başvurusunda bulunabilirler. Bu süreçte banka kredi borcu ödenene kadar söz konusu evi ipotek eder. Tanımda da bahsedildiği gibi borcun tahsil edilmediği durumda ise bu evi satma hakkına sahip olur. Borç ödendiği zaman da bu ipotek kaldırılır ve kredisini çeken kişi evin sahibi olmuş olur.

Peki konut kredisini çeken kişi evini satmak isterse ne gibi bir yol izlemelidir? İpotekli ev nasıl satılır? Bu tarz bir satış iki şekilde gerçekleşebilmektedir.

1. Kredi ile İpotekli Ev Satmak

Evin yeni sahibi, gayrimenkulü konut kredisi ile alacaksa kredi devir işlemi gerçekleştirilir. Banka, mevcut kredi borcunu konutu satın alacak kişiye devreder. Gayrimenkulü satan kişinin kredi borcu kapanmış olur. Ev üzerindeki ipotek ise devam eder. Evin yeni sahibi, kredi taksitlerinin tamamını ödediği zaman bankaya başvurarak fek yazısı alır ve tapu devir işlemini gerçekleştirebilir. Konut kredisini başka bir bankadan almak isteyen yeni gayrimenkul sahibinin, var olan kredinin alındığı ve yeni kredinin alınacağı bankalara başvurması gerekir. Mevcut ev kredisini veren banka ile kredi talep edilen yeni banka arasında işlemler gerçekleştirilir. Evi satın alan kişi adına yeni bir ev kredisi düzenlenir.

2. İpotekli Konutu Peşin Satmak

Banka ipotekli evi satın alacak kişi kalan kredi borcunu nakit para ile kapatabilir. Kalan kredi borcu ve ev satış tutarını bankaya yatırır, blokeli çek alır. Blokeli çek, belirlenen süre boyunca ya da çek bankaya teslim edilene kadar hesaptan para çekilmesini önler. Tapuda satış işlemleri gerçekleştirildiğinde ise blokeli çek satıcıya verilir. Gayrimenkul satıcısı toplam kredi borcunu bankaya yatırır. Bankadan alınan fek yazısının tapuya tesliminin ardından evin tüm hakları alıcıya geçer.


Etiketler : , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. +90 531 700 14 98