DASK Nedir? DASK Olmadan Evimi Satabilir Miyim?


Yayın tarihi : Kategoriler : Yazılarımız

DASK olası bir deprem veya deprem sonrası yangın, tsunami, patlama veya yer kayması gibi doğal afetlerin oluşmasıyla binadaki zararın poliçede belirlenen limitler dahilinde güvence altına alınmasını amaçlayan zorunlu bir sigorta türüdür.  DASK yapılmayan yapılarda olası bir depremde oluşabilecek zararlar için poliçede belirtilen teminatlardan yararlanılamaz.

DASK Olmadan Ev Satışı Yapmak Mümkün mü?

Deprem sigortası olan DASK olmadan tapu dairelerinde taşınmaz malların alım satım işlemlerini gerçekleştirmek mümkün değildir. Hatta sadece alım satım değil, ipotek ve kiralama işlemlerinin de DASK olmadan gerçekleşmesinin imkanı yoktur.

Satış amaçlı tapu işlemleri sırasında gerekli belgeler arasında DASK poliçesi de yer almaktadır. DASK poliçesi olmadan tapu devri işlemleri geri çevrilecektir. Tapu devir teslim işlemlerinde vakit kaybetmemek için bu sigortanın yapılması gerekmektedir. Ayrıca mülkün deprem anında görebileceği zararlara karşı güvence altında olması için DASK yaptırmak zorunludur.

Halihazırda DASK poliçeniz yoksa sizden geriye dönük herhangi bir ücret talep edilmez.

Poliçenizi Yenilemeyi Unutmayın

Dask poliçesi için ücretler yıllık olarak ödenmektedir. Bu ödeme, her yıl DASK ile anlaşmalı sigorta şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. DASK kuralları gereği aynı konut için sigorta şirketleri farklı miktarlarda ücret talep edemez.

Poliçe aynı zamanda ödeme belgesi yerine geçmektedir. Tüm tapu işlemleriniz için sigorta şirketinin size teslim etmiş olduğu poliçeyi kullanabilirsiniz.

Poliçenizin süresi bittikten sonra 30 gün içerisinde poliçenizi yenilediğiniz zaman çeşitli indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Tapu Devrinde Hangi Mülkler İçin DASK İstenir?

DASK, sadece konutlarda değil, binaların içinde yer alan büro ve iş yeri gibi bağımsız bölümler için de zorunludur. Özel mülkiyete bağlı taşınmaz ile üzerinde mesken inşa edilmiş binaların içindeki ticarethanelerin de DASK poliçesine sahip olması gerekmektedir. Poliçenin olmaması durumunda satış sırasında tapu devri işlemleri gerçekleştirilemektedir.

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Tapuda ticarethane olarak geçen bir mülk, eğer mesken (konut) olarak kullanılıyorsa oraya DASK yaptırılamamaktadır. Ticarethane olarak geçen bir yeri mesken olarak kullanıyorsanız, DASK poliçesi yaptıramayacağınız için mülkün alım satımı mümkün olmayacaktır.

DASK Poliçesi Düzenlemek İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler

Sigortalının;

 • Adı soyadı
 • İkametgah adresi
 • Telefon numarası
 • T.C. Kimlik numarası
 • Vergi numarası (Tüzel Kişiler)

Sigortalanacak Yapının;

 • Açık adresi
 • Yapıya ait tapu bilgileri
 • Yapı tarzı ve inşa yılı
 • Yapıya ait hasar durumu
 • Toplam kat sayısı

Yapının (Dairenin);

 • Brüt yüzölçümü
 • Yapının kullanım tarzı

Yanlış ya da sahte bilgi verilmesi durumunda meydana gelen maddi kayıplardan DASK sorumlu değildir.


Etiketler : , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. +90 532 793 59 82