Evin Net ve Brüt Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?


Yayın tarihi : Kategoriler : Yazılarımız

Ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri evin kaç metrekare olduğudur. Net ve brüt metrekare arasındaki fark, satın alma kararınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Aynı şey gayrimenkulünüzü satışa çıkarırken de geçerlidir. Satacağınız gayrimenkulün net ve brüt metrekaresini bilmeniz ve bu şekilde ilanınızı vermeniz gerekmektedir. Merak etmeyin metrekare hesaplamak çok zor bir işlem değil.

  • Net metrekare, evin duvarlarının içinde kalan kullanılabilir alanları ifade eder.
  • Brüt metrekareye, merdiven boşluğu, kolonlar, duvarlar, havalandırma ve asansör boşluğu gibi kullanılmayan alanlar da dahildir.

Konut satın alırken ev içi kullanım alanı ile ilgili fikir sahibi olabilmek için net metrekarenin öğrenilmesi gerekir.

Net Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Evin net yaşama alanını öğrenmek için şu hesaplamalar yapılabilir:

  • Gayrimenkulün net metrekaresini öğrenmek için tüm odalar, banyolar ve mutfağın metrekareleri hesaplanmalıdır.
  • Dikdörtgen gibi köşeli bir odanın metrekaresini öğrenmek için iki duvarın uzunluklarını ölçüp birbirleri ile çarpmak gerekir. Bu işlem her oda, banyo ve mutfak için gerçekleştirildikten sonra sonuçlar toplanır. İç alanların metrekarelerinin toplamı da evin net metrekare bilgisini verir.
  • Dikdörtgen ya da kare olmayan odalar üçgenlere ayrılarak hesaplama yapılır. Her üçgen için ayrı hesaplama yapılır ve sonuçlar toplanır. Dik üçgene bölünen alanın metrekaresini hesaplamak için üçgenin dik iki kenarı çarpılır ve ikiye bölünür. Bu sonuç, odanın yaklaşık metrekaresini verir. Bombeli duvara sahip evlerin net metrekaresini öğrenmek için imar planına bakılması da faydalı olabilir.

Duvarlar arasında kalan bölümlere kolon, duvar kalınlığı, merdiven boşluğu gibi kullanılmayan alanların eklenmesiyle brüt metrekareye ulaşılır. Proje halindeki bir evi satın almak isteyen kişilerin de evin net ve brüt metrekaresini öğrenmek satış sözleşmesinde yer alan bilgilere dikkat etmelerinde fayda bulunur.


Etiketler : , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. +90 532 793 59 82