Evinizin Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir?


Yayın tarihi : Kategoriler : Yazılarımız

Gayrimenkulün gerçek değerinin tespiti, konut alımında tarafların karşılıklı güven duymasını ve doğru bir yatırımın yapılabilmesini sağlar. Evin değerini öğrenmek için izlenebilecek birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler uygulanarak ve elde edilen veriler karşılaştırılarak evin gerçek değeri öğrenilebilir.

Emsal Daire Bedelleri Öğrenilebilir

Alım satımı yapılacak ev ile aynı lokasyonda bulunan dairelerin bedelleri öğrenilerek bir kıyaslama yapılabilir. Karşılaştırılacak dairelerin yaşlarının, metrekarelerinin ve baktıkları cephenin benzer olması, doğru bir karşılaştırma yapılmasını sağlayabilir.

  • Bina Yaşı
  • Dairenin hangi cephede yer aldığı
  • Ulaşım Olanakları
  • Evin manzarası
  • Dairenin Bulunduğu Kat
  • Dairenin bulunduğu semt

Ayrıca gayrimenkulün çevresinde bulunan havuz, güvenlik, alışveriş merkezi gibi sosyal olanaklar da göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü sosyal olanakların çeşitliliği, gayrimenkulün değerini yükseltebilmektedir.

Gayrimenkul Ekspertiz Hizmeti Alınabilir

Kredi ile ev satın alacak kişiler, bankaların yönlendirdiği bir gayrimenkul ekspertizi aracılığı ile evin gerçek değerini öğrenmektedir. Yabancı uyruklu kişilere ev satılırken de bu raporun alınması zorunludur. Söz konusu iki durum dışında da bir gayrimenkulün gerçek değerini öğrenmek için gayrimenkul ekspertiz raporu alınabilir. 

Gayrimenkul Danışmanları ile Çalışılabilir

Evin bulunduğu bölgedeki emlak ofisleri ile görüşülerek benzer konutların değeri hakkında bilgi alınabilir. Birçok ev alım satımına aracılık eden gayrimenkul danışmanları, evin özelliklerine yakın dairelerin değeri hakkında bilgilendirmede bulunabilir.

Rayiç Bedeli Sorgulanabilir

Rayiç bedel, bir gayrimenkulün güncel alım satım değerini ifade eder. Evin minimum alım satım bedelini hesaplayarak evin değerine ait fikir edinilebilir.

Kira Bedeli Üzerinden Hesaplama Yapılabilir

Evin yıllık yani 12 aylık kira bedeli öğrenilip amortisman süresi ile çarpılarak yaklaşık bir değer belirlenebilir. Amortisman süresi, il ve ilçelere göre farklılık göstermektedir. 


Etiketler : , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. +90 531 700 14 98