Gayrimenkul Danışmanı Nedir ? Ne İş Yapar?


Yayın tarihi : Kategoriler : Yazılarımız

Gayrimenkul satın almayı planlayan müşterilere daire, arsa, ofis gibi taşınmaz mülklerden oluşan portföyündeki seçenekleri tanıtan, müşterileri onların beklentilerine en uygun gayrimenkul konusunda yönlendiren kişi gayrimenkul satış danışmanı olarak tanımlanır.

Gayrimenkul Danışmanı Satış İşlemlerinde Nasıl Destek Olur?

Gayrimenkul danışmanı, emlak satış ofislerinde çalışabilmektedir. Kendisinden hizmet talep eden gayrimenkul sahiplerinin ihtiyaçlarına göre birçok görevi yerine getirir. Gayrimenkul danışmanının satış öncesi ve esnasında verdiği hizmetler şunlardır:

  • Gayrimenkul Satışına Yardımcı Olur

Gayrimenkul sahiplerinin satış taleplerini alır ve değerlendirir. Satışı gerçekleştirilecek mülkün gerçek değerinin belirlenebilmesi için emsal gayrimenkul satış bedelleri hakkında bilgilendirmede bulunur. Satışını gerçekleştirmek üzere portföyüne aldığı gayrimenkul ile ilgili ilanlar yayımlar. İnternet üzerinden ilanlar verir, afiş gibi matbu ilanlar hazırlar. Böylece gayrimenkulü potansiyel alıcıları ile buluşturur.

  • Resmi İşlemler Hakkında Bilgilendirmede Bulunur

Gayrimenkul satım işlemlerinde gerçekleştirilmesi gereken resmi işlemler bulunmaktadır. Gayrimenkul danışmanı, mevzuatlar ve resmi işlemler hakkında bilgi sahibidir. Hizmet verdiği kişilere satış için tapu devri gibi konularda rehberlik sunar.

Gayrimenkul Satış Danışmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gayrimenkul Satış Danışmanı, hem gayrimenkul portföyünü hem de müşteri ağını sürekli güncel tutarak müşterilerinin en iyi opsiyonu satın almasını sağlar. Ayrıca gayrimenkul satış danışmanının görevleri arasında;

  • Portföyündeki gayrimenkuller hakkında müşterilere bilgi vermek, gayrimenkullerin tanıtımını ve pazarlama planını yapmak,
  • Gayrimenkul satın almak isteyen müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini anlamak,
  • Müşterileri piyasa hakkında bilgilendirmek ve yönlendirmek,
  • Gayrimenkul piyasasını takip etmek, gelişmelerden haberdar olarak portföyünü güncel tutmak,
  • Satın alım sonrasındaki kontrat, vergi, tapu gibi süreçlerin hukuka uygun ilerlemesini sağlamak yer alır.

Gayrimenkul Satışında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası’nı hangi tarafın yaptıracağı,
  • Satış için para transferinin hangi yolla gerçekleştirileceği,
  • Ev satmadan önce alıcı ile satıcı arasında imzalanan sözleşmede hangi maddelerin yer alacağı belirlenmelidir.

Gayrimenkul Satış Danışmanı Olma Şartları Nelerdir?

Gayrimenkul alanında tecrübe kazanan ve kendini geliştiren herkes gayrimenkul satış danışmanı olarak çalışabilir. Ancak gayrimenkul satış danışmanı olarak fark yaratmak adına MEB’in “Emlak Gayrimenkul” veya İSMEK’in “Emlak Danışmanlığı” gibi sertifikalarına sahip olmak önemlidir. Sektörde tecrübe edinip kendinizi geliştirerek ve kendinize bir portföy oluşturup müşteri ağı oluşturarak, siz de gayrimenkul satış danışmanı olarak çalışabilir, çeşitli kurumlarda açılan eğitim ve kursları takip ederek rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.


Etiketler : , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. +90 531 700 14 98