Satın Alınan Evin Önceki Borçlarını Kim Öder?


Yayın tarihi : Kategoriler : Yazılarımız

Gayrimenkul sahiplerinin evlerini satmadan önce dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Hem satıcıyı hem de alıcıyı ilgilendiren bu konulardan biri de evin satış öncesi borçlarıdır. Bu borçlar vergi ve aidat gibi evin mülkiyetinden kaynaklanabilir. Evin eski borçları ile ilgili olarak, “Evin yeni sahibi eski borçlardan sorumlu tutulamaz.” Yargıtay kararı var. Bu nedenle gayrimenkul satılmadan önce eski borçların ödenmesinde fayda vardır.

Yeni Malikin Eski Borçtan Sorumluluğu Nedir?

Yargıtay kararlarına göz atıldığında ortaya şu gerçek çıkmaktadır: Yeni ev sahibi yani malik, eski borçlardan sadece belirli şartlar altında sorumlu değildir. Örnek olarak mülkün birikmiş emlak vergisi borcu varsa bu borçlardan dolayı hem alıcı hem de satıcı sorumlu tutulabilir. Satın alınan mülkün vergi borcu bulunuyorsa alıcı evi tam verimle kullanabilmek için bu borçları ödemek zorunda kalabilir.

Yeni mülk sahibi, apartmanın eski gider borcunu ödemekle mükellef değildir. Ev satın alındıktan sonra kat maliklerinden beklenen giderlerden ise sorumludur. Apartman yönetimi, bu konuda ödenmeyen aidat ya da ortak giderler ile ilgili icra takibi başlatabilir.

Kat Mülkiyeti Kanunu, eski borçlar konusunda yeni ev sahiplerini korumaktadır. Yeni ev sahibi, kat maliki olmadığı döneme ait borçlardan sorumlu tutulamaz. Davaya konu edilen anlaşmazlıklar -yeni malikten istenen eski aidat borçları nedeni ile icra takibi gibi- her zaman yeni malik lehine sonuçlanır; ama bu sürecin uzun bir zamanı kapsayabileceği ve süreç esnasında ev ile ilgili işlemlere (abonelik vb.) kısıtlama getirilebileceği unutulmamalıdır.

Ev Satmadan Önce Hangi Borçlar Ödenmelidir?

Gayrimenkul sahiplerinin satış işlemini gerçekleştirmeden önce evin borç durumunu kontrol etmeleri gerekir. Satılacak eve ait emlak vergisi, apartman aidatı ya da ortak gider borcu bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Gayrimenkul sahibinin bu borçları ödeyecek durumu yoksa alıcı ile anlaşarak evin bedelinden ilgili masraflar düşülebilir.


Etiketler : , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. +90 531 700 14 98